Annual Under 15 Boys' Tournament

As part of Winter Tournament Week, the annual Under 15 Tournament comprises sixteen teams from secondary schools (on an invitational basis) who compete in a Cup and Plate section for the Rex Kerr Trophy.

Annual Under 16 Boys' Tournament

Every year in the third term school holidays, the Council holds New Zealand's premier tournament for Under 16 players, comprising teams from all member Provincial Unions, competing in two divisions for the Don Broughton Shield, the Saracens Cup and the Manaaki Tangata Trophy.

Annual Under 18 Boys' Tournament

Every year in September, the Council holds a competition for eight Under 18 teams from member Provincial Unions, competing for the TrustBank Central Secondary Schools Shield first competed for in the 1990's, in two pools.

Annual Under 19 Tournament

This competition comprises teams from Wellington, Hawkes Bay and Manawatu, and a Hurricanes Heartland Team (comprising players from the Council's member Heartland Provincial Unions), competing for the Central Region Shield on a home and away basis.

Annual Under 20 Heartland Development Series

Comprising teams from the regions Heartland Provincial Unions, the Heartland Development Series is held annually over two weeks, with teams competing for the Hurricanes Under 20 Cup.

Girls' Rugby Development Programmes

Every year, with the support of New Zealand Rugby, the Council provides Development Days, an Under 15 Tournament and an Under 18 Development Camp for young women within the Hurricanes Region.

Annual Hurricanes Sevens Tournament

The best secondary school Sevens players in the region (in Boys and Girls divisions) compete for the Hurricanes Secondary Schools Sevens Cup, hosted by Wairarapa-Bush.

2021 Hurricanes Under 20 Heartland Squad Named

Hurricanes Under 20 Heartland Head Coach, Darren Larsen, has named his 23 strong squad to play matches against Hawkes Bay, Manawatu and Wellington for the 2021 Central Region Shield, following the conclusion of the Hurricanes Under 20 Heartland Series at the Sport & Rugby Institute in Palmerston North earlier today.



The players selected (by Provincial Union) are:

Horowhenua-Kapiti RFU

ANGOVE Jayden; FALANIKO Darren; HARTMAN Ari; HATA Taine; MASOE Vito; NEPIA-KATIPA Waikato; and SALU Chris

Poverty Bay RFU

FOLAU Winston; LAW James; PAPUNI Nehe; TAMATEA Genesis

Wairarapa-Bush RFU

FAIANA-LEA'AEMANU Tupou; HAWKINS Caedman; RIMENE KJ; SAKOPO Aisea; TAMEILAU Fiula; TE NAIHI Joseph; VATUVEI Sonetane; WAKEFIELD Logan; WRIGHT Stan 

Whanganui RFU

ADROLE Dillon; KUI Rangi; MALO Ezra

In addition, Henry FONOTI and Christos PETRATOS have been invited to attend the Formation Camp for the team and seven other players are on stand-by for selection, if required.

Congratulations to all those selected.

(Published : 08/08/21)

 

Contacts

Nick Reid
President

027 244 1672
president@hyrc.org.nz

Gordon Noble-Campbell
Chairman

021 612 451
chairman@hyrc.org.nz

David Fa'atafa
Secretary

021 448 279
secretary@hyrc.org.nz

Brad McLachlan
Treasurer

022 515 0372
treasurer@hyrc.org.nz