Annual Under 15 Tournament

As part of Winter Tournament Week, the annual Under 15 Tournament comprises sixteen teams from secondary schools (on an invitational basis) who compete in a Cup and Plate section for the Rex Kerr Trophy.

Annual Under 16 Tournament

Every year in the third term school holidays, the Council holds New Zealand's premier tournament for Under 16 players, comprising teams from all member Provincial Unions, competing in two divisions for the Don Broughton Shield, the Saracens Cup and the Manaaki Tangata Trophy.

Annual Under 18 Tournament

Every year in September, the Council holds a competition for Under 18 teams from member Heartland Provincial Unions, with one team from the Wellington Samoan Rugby Union, competing for the TrustBank Central Secondary Schools Shield.

Annual Under 19 Seeding Tournament

This competition determines rankings for the Jock Hobbs Memorial Tournament and comprises teams from Wellington, Hawkes Bay and Manawatu, with a Barbarians Team (comprising players from these three Provincial Unions), competing for the Central Region Shield on a home and away basis.

Annual Under 20 Heartland Development Series

Comprising teams from the regions Heartland Provincial Unions, the Heartland Development Series is held annually over three weeks in Palmerston North, with teams competing for the Hurricanes Under 20 Cup.

Girls' Rugby Development Programmes

Every year, with the support of New Zealand Rugby, the Council provides Development Days, an Under 15 Tournament and an Under 18 Development Camp for young women within the Hurricanes Region.

Annual Hurricanes Sevens Tournament

The best secondary school Sevens players in the region (in Boys and Girls divisions) compete for the Hurricanes Secondary Schools Sevens Cup, played annually in Palmerston North.

Hurricanes Under 16 Tournament Summary

At the annual Hurricanes Under 16 Tournament hosted by the Manawatu Rugby Football Union in Palmerston North this week, Wellington A and Wellington Development won the Don Broughton Shield (Division A) and Saracens Cup (Division B) respectively.

The overall 2016 Tournament placings are as follows.

Division A – Don Broughton Shield


1. Wellington A – (defeated Manawatu 35 points to 10)
2. Manawatu
3. Hawkes Bay – (defeated Poverty Bay by 33 points to 0)
4. Poverty Bay



Division B – Saracens Cup

1. Wellington Development – (defeated Horowhenua-Kapiti by 46 points to 8)
2. Horowhenua-Kapiti
3. Hawkes Bay Development – (defeated Wairarapa-Bush by 22 points to 7)
4. Wairarapa-Bush
5. Wanganui – (defeated East Coast by 31 points to 27)
6. East Coast



Tournament Top Points-Scorers


Malo Manuao, Wellington A, 41
Riley Forbes, Wellington Development, 33
Benedetto Cusin, Wellington Development, 31
Tamakapua Cook, Horowhenua-Kapiti, 28
Ropati So'oala, Wellington Development, 25
Liam Udy Johns, Hawke's Bay A, 22
Albert Polu, Wellington A, 20
Scott Svenson, Wellington Development, 20
Frtiz Rayasi, Wellington Development, 20
Samuel Morison, Wairarapa Bush, 17
Henry Williams, Hawke's Bay Development, 17
Antonio Walker-Leawere, East Coast, 15
Jaylen Tuapola, Wellington A, 15
Jack Eschenbach, Wairarapa Bush, 15
Te Tana Wright, Wellington Development, 15



2016 Tournament Team

Hawkes Bay

TEDDY Patrick.

Manawatu

BOLTON James, MAREKU Josiah, STRATTEN James.

Poverty Bay

CHRISTIE Moses, PRIESTLY Billy, WYLIE Tyrin.

Wairarapa-Bush

BRACEWELL Isaac, MCKAY Harry.

Wanganui

PONGA Paiki.

Wellington A

APINERU Iona, BOYLE Harrison, KATOA Moala, MANNIX Luke, MANUAO Malo, PAESE Stanley, PLUMTREE Taine, POLU Albert, TUAPOLA Jaylen, WHITMAN Keelan.

Wellington Development

DE LA RAMBELJE Kienan, SOUTHALL Josh.

(Published: 29/09/16)
 

Contacts

Grant Gilbert
President

027 248 7426
president@hyrc.org.nz

Gordon Noble-Campbell
Chairman

021 140 6118
chairman@hyrc.org.nz

David Fa'atafa
Secretary

021 448 279
secretary@hyrc.org.nz

Matt Taylor
Treasurer

027 509 6727
treasurer@hyrc.org.nz